Jak umyć lustra? Wiele osób zadaje sobie to pytanie w poszukiwaniu remedium na smugi, zacieki i parowanie. Lustra są bowiem nie tylko praktycznym elementem wyposażenia domu, lecz stanowią niebanalną ozdobę. Spektakularny efekt można jednak łatwo utracić, gdy znajdą się na nim odciski palców, zaschnięte plamy, kurz i inne zanieczyszczenia. Utrzymanie tej powierzchni w czystości spędza sen z powiek wielu osobom, jednak na wyciągnięcie ręki są sposoby sprawdzone i rekomendowane przez wiele osób. Czym umyć lustro, żeby nie parowało i pozostało bez smug? Jakie są domowe sposoby na jego utrzymanie w czystości? Zapraszamy do lektury!
Czym można umyć lustro? Sprawdzone sposoby
Piękna, gładka tafla lustra bez smug i zanieczyszczeń to ozdoba każdego domu. Jednak jak zadbać o utrzymanie jej w czystości? Czym można najlepiej umyć lustro tak, żeby nie pozostawić smug? Wśród najczęściej polecanych rozwiązań są m.in.:
- dedykowane płyny do mycia szyb – najlepiej takie o neutralnym odczynie (poniżej wskazujemy, czego nie powinno być w składzie takiego detergentu),
- ciepła woda i ściereczka z mikrofibry – skutecznie i ekologicznie,
- wełna stalowa z oznaczeniem 000 lub 00 – usunie nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Warto zwrócić uwagę, by czyścić nią tylko szkło.
Ściereczka z mikrofibry jest świetnym rozwiązaniem do mycia luster, jednak równie dobrym pomysłem będą ręczniki papierowe.
Czym umyć lustro, żeby nie parowało? Jak pozbyć się smug?
Lustra łazienkowe mają to do siebie, że często po prysznicu czy kąpieli są zaparowane. Jest to dość uciążliwe, bo w przypadku wielu osób wieczorna czy poranna rutyna higieniczna na tym się nie kończy. Czym umyć lustro, żeby nie parowało? Warto przetestować następujące rozwiązania:
- pianka do golenia – wystarczy nałożyć kosmetyk na suchą szmatkę i przetrzeć nią lustro, a następnie wypolerować,
- płyn do mycia naczyń – dodanie odrobiny płynu do naczyń do letniej wody i taką mieszanką umyć lustro,
- preparaty samochodowe – zaparowane szyby w aucie to duże zagrożenie na drodze, dlatego producenci kosmetyków do aut proponują preparaty, które pomogą także z lustrami.
Z kolei czym umyć lustro, żeby pozostało bez smug? Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest ich wypolerowanie suchą ściereczką z mikrofibry na ostatnim etapie sprzątania.
Najczęstsze błędy przy myciu luster
Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie czym umyć lustro, licząc na skuteczne, domowe sposoby. Niestety, takie rozwiązania częściej powodują więcej szkody, niż pożytku. Producenci tafli lustrzanych, w odpowiedzi na pytanie czym można umyć lustro, przestrzegają przed użyciem m.in.:
- wody z octem,
- wody z amoniakiem,
- mleczka do czyszczenia,
- substancji agresywnych chemicznie, jak rozpuszczalniki, acetony itp.
Wybierając detergent, także warto zwracać uwagę, czy preparaty nie mają w składzie powyższych środków. Ich zastosowanie może spowodować korozję srebra oraz stworzenie rys na tafli lustra.
Nie sprawdzą się tu także gąbki do mycia naczyń z szorstką powierzchnią, ani druciaki – do szczególnie uporczywych zabrudzeń świetnie zda egzamin mikrofibra.
O co zadbać podczas mycia luster?
Wbrew pozorom odpowiedzią na pytanie czym umyć lustro nie zawsze są domowe sposoby. Czasem warto postawić na dedykowane detergenty, by cieszyć się piękną ozdobą. O co jeszcze zadbać podczas mycia luster? Podpowiadamy:
- krople wody czy detergentów nie powinny dostać się do ramy, czy krawędzi lustra, gdyż może to powodować uszkodzenie,
- zastosowanie środka antystatycznego spowalnia osiadanie kurzu,
- zawsze trzeba wytrzeć lustro do sucha, by przedłużyć jego żywotność.
Zastosowanie powyższych wskazówek pozwala na utrzymanie zwierciadła w idealnym stanie. Niestety, łatwo o błąd, który może sprawić, że trzeba będzie odwiedzić sklep z lustrami i kupić nowy produkt.